Meșteșuguri de demult

Activități Aprilie 14, 2023

Parohia noastră desfăşoară cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iașilor și Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, proiectul „Meșteșuguri de demult ” din cadrul Concursului Național Catehetic „Tinerii și vârstnicii să laude numele Domnului”, organizat cu prilejul „Anului omagial al pastorației persoanelor vârstnice” de către Sectorul teologic-educațional al Patriarhiei Române.

În Joia Mare am organizat un atelier practic în cadrul căruia copiii din grupul catehetic al parohiei , înainte de a participa la Denie, au putut afla cu ce se îndeletniceau bunicii noștri când erau copii. Astfel, după ce au văzut cum se toarce lâna și cum se coase, s-au implicat și ei în aceste activități.

Reprezentanți ai celor două generaţii, s-au bucurat împreună de aceste momente petrecute împreună .

Citește alte articole despre: meşteşug, traditii