Ciornea Ilie - 104 ani de viețuire creștină

Viața parohiei Iulie 20, 2018

Astăzi, în ziua de prăznuire a Sfântului Prooroc Ilie Tesviteanul, am avut deosebita bucurie de a fi părtași la serbarea zilei onomastice a domnului Ilie Ciornea, a 104-a din lunga și binecuvântata sa viață. Cu o sănătate invidiată de mulți care trec de 60 de ani, cu o vorbă sfătoasă și mereu gustând o glumă bună, ne-a primit împreună cu familia sa plin de bucurie și zâmbitor - o gazdă desăvârșită ca întotdeauna. Exemplu de viețuire creștină atât în  familie, cât și în societate, a considerat fiecare an ca un semn al iubirii lui Dumnezeu.

Am depănat amintiri recente, dar ne-a povestit și despre vremurile pe care le-a trăit în tinerețe, vremuri despre care noi ceilalți doar am citit în cărțile de istorie. Singurul său regret este că nu mai poate participa la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, cum o făcea nelipsit până la 96 de ani. Dar are mângâierea că biserica de care s-a îngrijit cu devotament și jertfelnicie o îndelungată perioadă ca epitrop și consilier parohial este în bună rânduială. Cu această ocazie dorim să-i urăm sănătate și bucurii alături de cei dragi.

„La mulți și binecuvântați ani!” din partea părintelui paroh Ioan Prelipcean,  a membrilor Consiliului și Comitetului Parohial.

Citește alte articole despre: Ciornea Ilie - 104 ani