Moș Crăciun a ajuns și în biserica din satul Banu-Dumești

Evenimente Decembrie 25, 2017

Moș Crăciun a sosit și în biserica din satul Banu-Dumești. Îndelung așteptat de către tinerii de toate vârstele, acesta a adus bucurie și zâmbete pe chipul celor ce tocmai asistaseră la Sfânta Liturghie din ziua Nașterii Domnului Iisus Hristos. Dar mai ales copiii au fost cei care , pregătiți de mămici, bunici, doamnele învățătoare și coordonați de doamna preoteasă, au ținut cu tot dinadinsul să îi cânte de bun-venit câteva colunde, să-i recite câteva poezii, să se converseze cu el.

Dacă toți cei întrebați au răspuns că au fost cuminți în anul ce a trecut, oricât am insistat, nu am putut afla vârsta exactă a bunului  Moș. După ce acesta a ascultat răbdător și cu atenție copiii, le-a împărțit pachețele pline cu daruri credincioșilor prezenți, începând cu cei mai mici și continuând cu părinții și bunicii lor. Părintele a ținut să îi mulțumească în numele tuturor pentru darurile primite și l-a rugat să mai vină și anul viitor, copiii promițând că vor pregăti niște colinde mai frumoase .

Doamne binecuvintează pe cei binecredincioși!

Citește alte articole despre: Crăciun