Sfinţirea apei de Bobotează

Viața parohiei Ianuarie 7, 2016

Ca în fiecare an când temperaturile iernii au amintit oamenilor de "gerul Bobotezei", şi în această iarnă un grup inimos de creştini ai parohiei noastre au reuşit , din proprie iniţiativă, să se organizeze şi să decupeze şi să scoată din apele îngheţate ale râului Bahlui o cruce de gheaţă. Această cruce a fost înălţată în curtea bisericii, lângă o frumoasă masă îngheţată, pentru ca slujba de sfinţire a apei de miercuri să bucure deopotrivă ochii şi sufletele celor ce au participat la această mare sărbătoare a Ortodoxiei.

Această zi geroasă de iarnă a fost una din multele ocazii în care s-a văzut dragostea creştinilor noştri pentru Biserica şi tradiţiile străbune, pentru biserica satului.

Să dea bunul Dumnezeu ca împreună, preot şi enoriaşi, să putem duce crucea parohiei, înălţându-o în mijlocul frigului nepăsării şi încălzindu-ne la focul sufletesc al credinţei comune, făcând ceea ce este plăcut lui Dumnezeu şi oamenilor.